Badania DNA / Haplogrupa

Wspólnymi siłami postaramy się odpowiadać na pytania o pochodzenie.

Badania DNA / Haplogrupa

Postautor: IgorG » pt lis 02, 2018 4:09 pm

Dzień dobry,
moja rodzina / kuzyni ze strony Ojca zamieszkiwali nieprzerwanie od 1693 roku na Kurpiach a od 1751 w Puszczy Białej ( Kurpie Białe). Podane daty są udokumentowane i zapewne można by się cofnąć z poszukiwaniami dalej. Również ze strony mojej Matki najstarszy udokumentowany przodek pochodził z dawnej Kurlandii. Przyjmując hipotezę, że Kurpie są jednym z Etosów Prusów zakładam, że mogę nosić w sobie dziedzictwo Prusów. Natomiast mam pytanie o kwestie badań genetycznych w jakim kierunku powinienem podążać aby potwierdzić lub wykluczyć pochodzenie Pruskie ? Zdaję sobie sprawę, że Prusowie mogli mieć przodków celtyckich, italo-celtyckich, germańskich, słowiańskich ? Jakiego rodzaju badania DNA w moim przypadku powinienem zrobić, czy może ktoś tu z obecnych robił takie badania ? Jaki wzór ma haplogrupa typowa dla Prusów, ludów bałtyjskich ?

Igor.
IgorG
 
Posty: 1
Rejestracja: pn paź 29, 2018 5:59 pm

Badania DNA / Haplogrupa

Postautor: Prus » ndz lis 04, 2018 4:17 pm

Prusowie byli zlepkiem czterech etnosów i nie były to plemiona, ale żyjące w wolności ludy bez żadnych feudalnych obciążeń. Od Sambii po Warmię byli to pra Słowianie z bardzo dużym prawdopodobieństwem Sarmaci. Ich Haplogrupa to R1a1.
Prowincje Pomezanii, Pogezanii, Ziemia Chełmińska, Galindia to Goci z których tylko Gepidzi pozostali w delcie Wisły. Ich Haplogrupa R1b1b2a1b są to Celtowie. Często przypisywani jako grupa Italo-Celtycka. Po podboju Rzymu przez Gotów pod koniec V-go wieku a po śmierci ich cesarza w 527 roku znaczna ich część pozostała w Italii. Większość przemieściła się do Hiszpanii. Obydwa te ludy to Indoeuropejczycy.
Wschodni Prusowie to Ugro-Finowie z haplogrupą N1c1.
Z dużym prawdopodobieństwem mieszkańcami Prus byli Staroeuropejczycy o Haplogrupie I2a2. Czy byli w prowincji Sasinia pozostaje pod znakiem zapytania.
Przeprowadzenie Testu YDNA czyli tylko po linii męskiej pozwala na dowiedzeniu się o swojej etnicznej tożsamości. Test na 37 Markerów jest wystarczający na określenie tożsamości z kosztem około 150 dolarów w USA.
Kurpie bez wątpliwości są potomkami Prusów i z dużym prawdopodobieństwem to Sarmaci.

Sławomir
Awatar użytkownika
Prus
Site Admin
 
Posty: 31
Rejestracja: ndz wrz 29, 2013 1:20 pm

Re: Badania DNA / Haplogrupa

Postautor: Michał » ndz wrz 01, 2019 8:04 pm

Dzien dobry,

Test myheritage wykazal mi wiekszosc pochodzenia 'Baltow'. Po stornie ojca - Moja babcia i jej przodkowie sa kurpiami a dziadek pochodzil z okolic dzisiejszej litwy.

Test ytnda wykazal : RZ-14 : R1b1a1b1a1a1b1 . Czy jest to mozliwe ze to ktores z plemion pruskich ?

Pozdrawiam,

;ichal
Michał
 
Posty: 1
Rejestracja: pt sie 25, 2017 10:04 am


Wróć do POSZUKIWANIE SWOICH KORZENI

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron