Lipka z haplogrupą N - Jaćwing? Litwin? Prus?

Wspólnymi siłami postaramy się odpowiadać na pytania o pochodzenie.

Lipka z haplogrupą N - Jaćwing? Litwin? Prus?

Postautor: MaciejL » czw cze 03, 2021 9:55 pm

Dziękuję za przyjęcie do grupy

Poszukuję kontaktu z osobami:
- o nazwisku Lipka lub podobnie brzmiącym (np. Lipko czy też - może ktoś zna - Litwinów o nazwisku Liepa), lub
- niezależnie od nazwiska ze zbadaną haplogrupą Y-DNA: N-M231, których przodkowie pochodzą z Polesia, województwa lubelskiego lub okolic Białej Podlaskiej.

Myślę, że warto poszukać wspólnego założyciela rodu na terenie Polski. Ze swojej strony służę genealogią sięgająca póki co 1710 roku oraz wskazówkami dotyczącymi zorganizowania (i mądrego sfinansowania) testu Y-DNA.

W okolicach siedziby moich przodków mamy takie miejscowości jak Jaźwiny, Danówka, czy też Walinna. Podejrzewam, że nazwy te powstały w związku z osadnictwem jaćwieskim, choć nie wykluczam udziału szeroko rozumianych Prusów czy też Litwinów. Co więcej, do bliskiego Wohynia w 1568 r. zjechali się przedstawiciele Wielkiego Księstwa Litewskiego, co może nie być bez wpływu na ślad genetyczny.

I tu ciekawostka w kontekście mojego nazwiska oraz zaistniałego na tym forum nazwiska Szmurło – cytat dotyczący Podlasia pochodzi z: Zygmunt Gloger – „Geografia historyczna ziem dawnej Polski”:
„Największa też liczba wiosek miała istotnie po kilkunastu właścicieli, niewielka liczba miała po kilku, a największa wieś ze wszystkich w ziemi Bielskiej, Popławy, liczyła 72 dziedziców, po większej części Popławskich, w ziemi zaś Drohickiej Szmurły miały 71, a Lipki 72 dziedziców, w znacznej części Szmurłów i Lipków”.

Jestem również dostępny pod adresem maciejlipkapan@outlook.com
MaciejL
 
Posty: 1
Rejestracja: ndz maja 23, 2021 12:27 pm

Wróć do POSZUKIWANIE SWOICH KORZENI

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron