autor: salaf » pt sty 10, 2014 4:42 pm
Na początku pytanie czy jesteś pewien tego rodu? Górskich jest bardzo wielu pod różnymi herbami i nie będąc ze sobą spokrewnionymi. Po prostu zbieżność nazwiska. Jeśli pewien jesteś herbu Prus I i Waga to wyjasnienia podaję niżej.
Losy tego rodu sa znane.
Wielu Prusów odchodziło od przywileju pruskiego z 1345 roku i przyjmowało polskie herby.
Przejmowali herby i nazwiska po żonie lub otrzymywali polskie szlachectwo za zasługi dla księcia czy króla polskiego.
Zacierali często pruskie pochodzenie gdyż wielu Polaków było przeciwko Prusom i odrzucało uznanie szlachectwa na podstawie prawa pruskiego.
Rezygnowali z Prawa Pruskiego pod wpływem dyskryminacji, w żródłach jest ciekawy dokument dotyczący tej sprawy.
Szlachta polska przez dłuższy czas zaskarżała przynależność Prusów do szlachty, odmawiała im udziału w rokach ziemskich i poniżała na różne sposoby.
Pod wpływem tego król Kazimierz Wielki wydał dekret, który zezwalał na rezygnację z herbu i nazwiska a przywilej szlachecki przenieść na inny
czysto polski herb i dokonać zmiany nazwiska na " bardziej polskie". Kazimierz Wielki nie stanął więc w obronie Prusów,
ale wydał dekret ułatwiający im wynaradawianie się i w ten sposób poparł dalszą polonizację rodów pruskich.
"...Statut Kazimierza Wielkiego z 1347 orzekł, iż za życia ojca syn nie może pieczętować się inną niż jego ojciec pieczęcią,
to znaczy, iż po śmierci ojca mógł herb odmienić. Jakoż od czasów Kazimierza Wielkiego tylko syn najstarszy dziedziczył herb ojcowski
w nienaruszonym kształcie, każdy zaś z młodszych synów mógł herb ojcowski dla siebie odmienic..."
Dekrety Kazimierza Wlk.
Prusowie chcący poprawić swój często trudny los poddawali się temu i rezygnowali z Prawa Pruskiego (ius Prussitharum) i stawali się... Polakami.
Część rodziny Górskich herbu Prus I odeszła również od prawa pruskiego i zaczęli pieczętować się Waga od imienia jednego z nich oraz nazwy wsi, która była w ich posiadaniu.
Spotykamy ich we wsi Górskie na pn. od Kolna, gdzie obok dziedziczyli w Wikowie i Górkach - Sewkowe na pn. od Łomży. Posiadali tu też wieś Wagi, nazwaną od imienia jednego z Górskich. Po odejsciu od prawa pruskiego rodzina Górskich korzystajac z dekretu Kazimierza Wielkiego, o ktorym wspominałem utworzyla herb Waga od wyżej wymienionej wsi i imienia jednego z nich i zaczęła się nim pisać. Spolszczyli się całkowicie odcinając się od Prusów zupełnie.
Rodzina Wagi-Górskiego (od ktorego imienia póżniej utworzono herb) dziedziczyła w Szyjkach-Graskach, leżących koło Górek- Sewkowa, i w sąsiednich Wagach. Znani tu są Waga-Górski (1455 -1470) i syn jego Marcin, który w r. 1508 występuje z bratankami swymi, synami Andrzeja i z Górskimi z Sewkowa jeszcze jako h. Prus.
Aleksy Waga i Marcin Stary (1513-1531) pisali się " z Szyjków-Grasków".
W Sewkowie notują nam nadto źródła Stanisława, syna Piotra (1510-1532) i wielu, których tu nie wymieniamy imiennie, wszystkich z rodu Prusów.
Mikołaj i Piotr pisali się też z Wikowa, wsi leżącej w pobliżu.
Rodzinę Górskich h. Prus I wyprowadzają heraldycy z wsi Górskie-Ponikły Stok w pow. zambrowskim.
Spotykamy się z nimi w latach 1430-1532 we wszystkich tych miejscowościach równocześnie, jednak filiacji między poszczególnymi gałęziami nie można ustalić.
Wojciech (1441-71), syn jego Maciej (1471) i syn tego ostatniego Jan (1485) dadzą się wywieść prawdopodobnie z Górek-Sewkowa. W Górskim, na pn. od Kolna siedział brat tego Wojciecha Jakub, z synami Stanisławem, Piotrem, Mikołajem, Marcinem i Maciejem (1471-1495).
Jeszcze troche informacji o twoim rodzie z innego zrodla (Boniecki)
GÓRSCY h. PRUS I-szy ( potem h.Waga ) z Górek, w powiecie zambrowskim. Michał z Górek 1430 r., Wojciech z Górek 1441 r., a Jan Górski 1455 i\, dziedziczyli na Górkach. Waga Górski h. Prus 1470 r. Jan, syn Macieja, 1485 r. Piotr i Mikołaj, synowie Jakóba z Górek, nabyli 1490 r. część Białosukni. Stanisław, altarysta w Łomży i Stanisław, syn Piotra, h. Prus, 1510 r. (Mil.). Stanisław Waga, syn Pawła z Włodek, podpisarz ziemski i grodzki kołneński, zabezpieczył 1625 r. na swym majątku 100 fi. Wąsowiczom (Gr. Koln. 21 f. 182). Paweł Górski, • syn Mateusza, zabezpieczył 1711 r. sumę żonie swej, Jadwidze Kapiczance. Michał, kantor kijowski, proboszcz zasławski i cudnowski, właściciel Targoni-Krytuł, Witów, Zawad i Konopek 1745 r. (Mil.). Jakób pisał się z ziemią łomżyńską na elekcyę Jana Kazimierza, a Adam na obiór Augusta II-go. Grzegorz i Karol podpisali elekcyę Stanisława Augusta. Wawrzyniec, stolnik trembowelski, syn Jana i Zuzanny z Dmowskich, żonaty z Franciszką z Dramińskich, ciał 1768 r. synom swoim: Kajetanowi, burgrabiemu mielnickiemu i Piotrowi Brześce, Oszczywilk i część Gośniewic, w ziemi czerskiej. Trzeci jego syn Wawrzyniec Prus Górski (Perp. Czers. 83 f. 165; 34 f. 54 i 79; Debit. Czers. 2 f. 115). Piotr, ur. 1743 r. (metr. w Stężycy), sprzedał Wojsławice Hnsarzewskiemu 1790 r. (Akta.Galie. 297). Walenty, przeniósł się do Galicyi, gdzie się ożenił w Wojniczu 1790 roku.
Syn jego Maciej, zmarły 1831 r., pozostawił syna Franciszka Ksawerego, lir. 1828 roku, który odbył kampanię węgierską w sztabie generała Bema, następnie kampanię krymską, był w legionie generała Zamoyskiego, ożenił się 1865 r. i umarł
we Lwowie 1868 r., pozostawiając trzech synów, z których najmłodszy Franciszek Ksawery, jest doktorem w Krakowie.
Qui tacet, consentire videtur - kto milczy, zdaje się zezwalać