Szmurło - Co myślicie o Jadźwingach?

Wspólnymi siłami postaramy się odpowiadać na pytania o pochodzenie.

Szmurło - Co myślicie o Jadźwingach?

Postautor: Skomand21 » pn mar 24, 2014 4:10 pm

Sam tytuł narzuca pytanie
kim byli jadźwingowie czy to odłam prusów?
przez wielu uważany ze tak
Niemalze identyczne wierzenia obrzedy kultura
identyczne wykonczenia glowic mieczy
niemalze te same obszary wystepowania.
identyczna polityka plemienna.
Dzialali wspolnie przez wiele wiekow.
Jezyk nie stanowil zadnej bariery.

Badajac zrodla miedzy innymi wedrówki po guberni augustowskiej Połujańskiego.
o ile te zrodla sa wiarygodne polujanski opisuje w nich poszczegolne nazwiska oczywiscie po spolszczeniu ktore wcielily sie do litwinow jako swoich pobratymcow czy tez polakow po kleskach plemiennych i upadku panstwa.
Co do wystepowania jadzwingow wystepuja rozne sprzecznosci.
Naprzyklad wystepowanie miejsc kultow na poludniu podlasia.
Niektore miejscowosci przypominajace jezyk jadzwingow.
i oczywiscie bitwa nad nurcem pod wodza Kumata gdzie do dzis stoi wielki kamien,pomnik upamietniajacy ta bitwe.

Wedlug zrodel polujanskiego jak tez innych ksiazek moje nazwisko ma czysto jadzwieskie pochodzenie.
Mam co do tego kilka watpliwosci dlatego tez zalozylem ten temat
Obecnie moje nazwisko brzmi Szmurło.
Powiazane z miejscowoscia Szmurły.
po przegladaniu zrodel doszedlem do orginalnego nazwiska przed spolszczeniem.
De Smurli

Czy to oznacza pochodzenie jadzwieskie?
Skomand21
 
Posty: 1
Rejestracja: czw mar 20, 2014 6:11 pm

Re: Szmurło - Co myślicie o Jadźwingach?

Postautor: Prus » pt mar 28, 2014 1:59 pm

Antyczni historycy, zanim powstał termin Prusy, już zauważyli obecność Sudovians czyli Jadżwięgów proto Ugro-Finów, Aestów czyli proto Indoeuropejczyków, Gotów-Galindów proto Celtów i wyłania się według ostatnio otrzymanej ze Słoweni korespondencji grupa Wenedów Staro-europejczyków. Podsumowując to wszystko możemy powiedzieć, że dzisiaj określani Prusowie to kiedyś, po angielsku, pierwszy na świecie Commonwealth, inaczej po polsku Rzeczpospolita różnego etnosu, dlatego wszyscy oni podlegają pod termin Prusowie, bez próby wzajemnego podboju żyli przez stulecia. Nie wszyscy ze sobą graniczyli, ale stanowili wspólnotę, niejednokrotnie w trakcie podboju wzajemnie się wspierali w wspólnocie przeciwko najeżdzcom, Niemcom z resztą Europy. Wszystkich spotkał ten sam los. Nie podlega dyskusji i jakimkolwiek wątpliwościom, Jadżwięgowie stanowili pruski etnos, tylko ze strony historyków pochodzi teoria o ich odrębności, ale do nich nie dotarła jeszcze wiedza o testach genetycznych i przez mają nie wiedzą o generalnej różnorodności w etnosie Prusów.

Poniżej zamieszczam skan ze “Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego” rok 1892, może to pomóc w szperaniach o przodkach.

Obrazek

Nazwisko bez wątpienia jest o pochodzeniu Jadżwieskim, znane nam nazwisko Butwił albo Butwiło dzisiaj Butwiłowicz, zbadany ród o pochodzeniu Jadżwieskim herbu Prus I. Nazwisko Szmurło zachowało swoją starożytność. Poniżej jest skan z “Polska Encyklopedia Szlachecka”, nazwisko Szmurło występuje przy kilku herbach. W nich jest herb Sas a on często występuje jako Sas Pruski. Uzupełnimy Herbarz Pruski z nazwiskiem Szmurło pod herbem Rawicz ponieważ jest najstarszym występującym herbem. W polskiej heraldyce występuje nieznana pewna dowolność przechodzenia z herbu do herbu, ale ciągle pomimo tej niedoskonałości pozwala nam ona na analizę i lokalizację rodu, a w związku z tym stwierdzić można, że jest to ród należący do Prusów. Od ziemi Ciechanowskiej po Podlasie, Polesie, Prusowie prawie że “jeden drugiemu siedzieli sobie na głowie”. Do dzisiaj nie ma konkretnej odpowiedzi w jaki sposób doszło do tego, że Prusowie potrafili się skrzyknąć i nie tylko przyjmować herb Prus ale i inne herby. To, że nigdy przed podbojem Prusowie nie zaznali niewoli a w Polsce część społeczeństwa w feudalizmie była już zniewolona może być wytłumaczeniem, że Prusowie wielokrotnie bez zagrody w ten sposób zadbali o swoją wolność. Występowanie przy nazwisku herbu “polskiego” nie znaczy o ich słowiańskim pochodzeniu. W tamtych czasach paszporty nie istniały a rolę odgrywała lojalność do narodu z którym żyli.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Prus
Site Admin
 
Posty: 31
Rejestracja: ndz wrz 29, 2013 1:20 pm


Wróć do POSZUKIWANIE SWOICH KORZENI

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron