Waga

Wspólnymi siłami postaramy się odpowiadać na pytania o pochodzenie.

Waga

Postautor: Waga » czw sty 09, 2014 7:40 pm

Witam.

Postanowiłem odnaleźć korzenie swojego nazwiska i dowiedzieć się o nich więcej, moje poszukiwania doprowadziły mnie do tego portalu dlatego tutaj chciałbym zamieszczać swoje przemyślenia i znaleziska. Również chciałbym aby inni zainteresowani również udzielali się w tym temacie i poszukiwali informacji. Jak to się mówi: "Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka".

Herby:

Niestety pierwowzór herbu nie jest znany herbarze podają 3 opisy pod spodem ich wyglądy. Waga pieczętował się również herbem Prus, niestety nie jest podane którym.

Obrazek Obrazek Obrazek

Herbowni którzy do niego przynależą: Abramowicz, Godelewski, Grzymała, Heeselecht, Knebel, Kołupajło, Konopacki, Konopatski, Kontrym, Korzeniewski, Korzeniowski, Kossowski, Łabuna, Micewicz, Miecewicz, Milewski, Niepokojczycki, Ochocimski, Ochociński, Patej lub Patejewicz, Ryś, Sperling, Stasiulewicz, Szulc, Waga, Wertel, Wojewódzki.

Znalazłem również wzmiankę że opis wyglądu herbu pochodzi z 1410 roku, czyli tego samego w którym odbyła się bitwa pod Grunwaldem.
Waga
 
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 05, 2014 12:34 pm

Re: Waga

Postautor: salaf » pt sty 10, 2014 4:42 pm

Na początku pytanie czy jesteś pewien tego rodu? Górskich jest bardzo wielu pod różnymi herbami i nie będąc ze sobą spokrewnionymi. Po prostu zbieżność nazwiska. Jeśli pewien jesteś herbu Prus I i Waga to wyjasnienia podaję niżej.
Losy tego rodu sa znane.
Wielu Prusów odchodziło od przywileju pruskiego z 1345 roku i przyjmowało polskie herby.
Przejmowali herby i nazwiska po żonie lub otrzymywali polskie szlachectwo za zasługi dla księcia czy króla polskiego.
Zacierali często pruskie pochodzenie gdyż wielu Polaków było przeciwko Prusom i odrzucało uznanie szlachectwa na podstawie prawa pruskiego.
Rezygnowali z Prawa Pruskiego pod wpływem dyskryminacji, w żródłach jest ciekawy dokument dotyczący tej sprawy.
Szlachta polska przez dłuższy czas zaskarżała przynależność Prusów do szlachty, odmawiała im udziału w rokach ziemskich i poniżała na różne sposoby.
Pod wpływem tego król Kazimierz Wielki wydał dekret, który zezwalał na rezygnację z herbu i nazwiska a przywilej szlachecki przenieść na inny
czysto polski herb i dokonać zmiany nazwiska na " bardziej polskie". Kazimierz Wielki nie stanął więc w obronie Prusów,
ale wydał dekret ułatwiający im wynaradawianie się i w ten sposób poparł dalszą polonizację rodów pruskich.
"...Statut Kazimierza Wielkiego z 1347 orzekł, iż za życia ojca syn nie może pieczętować się inną niż jego ojciec pieczęcią,
to znaczy, iż po śmierci ojca mógł herb odmienić. Jakoż od czasów Kazimierza Wielkiego tylko syn najstarszy dziedziczył herb ojcowski
w nienaruszonym kształcie, każdy zaś z młodszych synów mógł herb ojcowski dla siebie odmienic..."
Dekrety Kazimierza Wlk.


Prusowie chcący poprawić swój często trudny los poddawali się temu i rezygnowali z Prawa Pruskiego (ius Prussitharum) i stawali się... Polakami.


Część rodziny Górskich herbu Prus I odeszła również od prawa pruskiego i zaczęli pieczętować się Waga od imienia jednego z nich oraz nazwy wsi, która była w ich posiadaniu.
Spotykamy ich we wsi Górskie na pn. od Kolna, gdzie obok dziedziczyli w Wikowie i Górkach - Sewkowe na pn. od Łomży. Posiadali tu też wieś Wagi, nazwaną od imienia jednego z Górskich. Po odejsciu od prawa pruskiego rodzina Górskich korzystajac z dekretu Kazimierza Wielkiego, o ktorym wspominałem utworzyla herb Waga od wyżej wymienionej wsi i imienia jednego z nich i zaczęła się nim pisać. Spolszczyli się całkowicie odcinając się od Prusów zupełnie.
Rodzina Wagi-Górskiego (od ktorego imienia póżniej utworzono herb) dziedziczyła w Szyjkach-Graskach, leżących koło Górek- Sewkowa, i w sąsiednich Wagach. Znani tu są Waga-Górski (1455 -1470) i syn jego Marcin, który w r. 1508 występuje z bratankami swymi, synami Andrzeja i z Górskimi z Sewkowa jeszcze jako h. Prus.
Aleksy Waga i Marcin Stary (1513-1531) pisali się " z Szyjków-Grasków".
W Sewkowie notują nam nadto źródła Stanisława, syna Piotra (1510-1532) i wielu, których tu nie wymieniamy imiennie, wszystkich z rodu Prusów.
Mikołaj i Piotr pisali się też z Wikowa, wsi leżącej w pobliżu.
Rodzinę Górskich h. Prus I wyprowadzają heraldycy z wsi Górskie-Ponikły Stok w pow. zambrowskim.
Spotykamy się z nimi w latach 1430-1532 we wszystkich tych miejscowościach równocześnie, jednak filiacji między poszczególnymi gałęziami nie można ustalić.
Wojciech (1441-71), syn jego Maciej (1471) i syn tego ostatniego Jan (1485) dadzą się wywieść prawdopodobnie z Górek-Sewkowa. W Górskim, na pn. od Kolna siedział brat tego Wojciecha Jakub, z synami Stanisławem, Piotrem, Mikołajem, Marcinem i Maciejem (1471-1495).

Jeszcze troche informacji o twoim rodzie z innego zrodla (Boniecki)
GÓRSCY h. PRUS I-szy ( potem h.Waga ) z Górek, w powiecie zambrowskim. Michał z Górek 1430 r., Wojciech z Górek 1441 r., a Jan Górski 1455 i\, dziedziczyli na Górkach. Waga Górski h. Prus 1470 r. Jan, syn Macieja, 1485 r. Piotr i Mikołaj, synowie Jakóba z Górek, nabyli 1490 r. część Białosukni. Stanisław, altarysta w Łomży i Stanisław, syn Piotra, h. Prus, 1510 r. (Mil.). Stanisław Waga, syn Pawła z Włodek, podpisarz ziemski i grodzki kołneński, zabezpieczył 1625 r. na swym majątku 100 fi. Wąsowiczom (Gr. Koln. 21 f. 182). Paweł Górski, • syn Mateusza, zabezpieczył 1711 r. sumę żonie swej, Jadwidze Kapiczance. Michał, kantor kijowski, proboszcz zasławski i cudnowski, właściciel Targoni-Krytuł, Witów, Zawad i Konopek 1745 r. (Mil.). Jakób pisał się z ziemią łomżyńską na elekcyę Jana Kazimierza, a Adam na obiór Augusta II-go. Grzegorz i Karol podpisali elekcyę Stanisława Augusta. Wawrzyniec, stolnik trembowelski, syn Jana i Zuzanny z Dmowskich, żonaty z Franciszką z Dramińskich, ciał 1768 r. synom swoim: Kajetanowi, burgrabiemu mielnickiemu i Piotrowi Brześce, Oszczywilk i część Gośniewic, w ziemi czerskiej. Trzeci jego syn Wawrzyniec Prus Górski (Perp. Czers. 83 f. 165; 34 f. 54 i 79; Debit. Czers. 2 f. 115). Piotr, ur. 1743 r. (metr. w Stężycy), sprzedał Wojsławice Hnsarzewskiemu 1790 r. (Akta.Galie. 297). Walenty, przeniósł się do Galicyi, gdzie się ożenił w Wojniczu 1790 roku.
Syn jego Maciej, zmarły 1831 r., pozostawił syna Franciszka Ksawerego, lir. 1828 roku, który odbył kampanię węgierską w sztabie generała Bema, następnie kampanię krymską, był w legionie generała Zamoyskiego, ożenił się 1865 r. i umarł
we Lwowie 1868 r., pozostawiając trzech synów, z których najmłodszy Franciszek Ksawery, jest doktorem w Krakowie.
Qui tacet, consentire videtur - kto milczy, zdaje się zezwalać
Awatar użytkownika
salaf
 
Posty: 11
Rejestracja: pt paź 25, 2013 6:55 am

Re: Waga

Postautor: Waga » wt sty 14, 2014 7:47 pm

Rodu Waga jestem pewien zresztą takie mam nazwisko, mój świętej pamięci wujek wiedział więcej na ten temat niestety kiedy to wszystko opowiadał bylem za młody żeby zrozumieć. Znalazłem ciekawy artykuł z którego wynika że część gałęzi Wagów osiedliła się w Górkach i przyjęła nazwisko Górscy, myślę że moje korzenie pochodzą więc od Wagów z Drożęcina. Oto artykuł: http://zebrowski1700.republika.pl/osadn ... ynska.html
Waga
 
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 05, 2014 12:34 pm

Re: Waga

Postautor: salaf » śr sty 15, 2014 9:09 am

Po pierwsze ,jak zreszta mowi artykul ,na ktory sie powolujesz chodzi tu nie o Drozecin ale o czesc przysiolka Gorki co potwierdza ten cytat : " Drożęcin (w 1411 r. dostali Bartłomiej, Sulisław, Racibor, Daćbog i Mikołaj)...".Wynika z tego,ze Wagowie z Drozecinem nie mieli nic wspolnego gdyz byl on nadany wspomnianym wyzej Bartlomiejowi,Sulislawowi,Raciborowi,Dacbogowi i Mikolajowi.Nie moze byc tu mowy o zadnych Wagach z Drozecina,po prostu sie pomyliles,nie czytajac dokladnie.W dalszej czesci autor artykulu pisze :"......a głębiej za nimi Rogienice (przez podział między różne osoby i dalsze sprzedaże powstały trzy wsie: Rogienice Wielkie, Rogienice Piaseczne, Rogienice-Wypychy), Górki (część tej wsi była później osiedlona przez gałęź Wagów, która przyjęła nazwisko Górski....Wynika z tego chyba logicznie,ze Wagowie dziedziczyli i to jak jest napisane "POZNIEJ" tylko czesc przysiolka o nazwie Gorki a ze wspomnianym przez Ciebie Drożęcinem nie mieli nigdy nic wspolnego.Nigdy go nie posiadali ani od niego sie nie pisali!Skad wiec piszesz o rodzinie Wagów z Drożęcina?To naduzycie...i nieprawda.Nawet ten artykul mowi cos zupelnie innego.Jesli szukasz historii swojej rodziny badz objektywny i nie naciagaj faktow.
W tym artykule ,na ktory sie powolujesz jest przeciez wyraznie napisane: " ...Drożęcin (w 1411 r. dostali Bartłomiej, Sulisław, Racibor, Daćbog i Mikołaj), a głębiej za nimi Rogienice (przez podział między różne osoby i dalsze sprzedaże powstały trzy wsie: Rogienice Wielkie, Rogienice Piaseczne, Rogienice-Wypychy), Górki (część tej wsi była później osiedlona przez gałęź Wagów, która przyjęła nazwisko Górski)..."Autor artykulu poza tym nie powoluje sie tu na zadne zrodla a wedlug wszelkich znanych mi zapisow to bylo akurat odwrotnie- najpierw bylo nazwisko Gorscy a potem jeden z nich noszacy IMIE LUB PRZYDOMEK ,A NIE NAZWISKO WAGA nazwal od niego wies ,w ktorej posiadaniu byli.("...w Szyjkach-Graskach, leżących koło Górek- Sewkowa, i w sąsiednich Wagach...").Tak mowia wszyscy heraldycy i dawne zapisy.Cytuje je rowniez prof.Chwalibinska .Nie znam ani jednego zapisu potwierdzajacego Twoja wersje.Czy moglbys wobec tego podac cos wiecej niz ten artykul?
Druga rzecz to jak twierdza wszystkie zrodla heraldyczne uzywanie przydomka Waga wsrod Gorskich trwalo tylko krotko w XV wieku.Ostatni uzywal tego przydomka lub imienia Aleksy Waga (1513-1531) pisal się jednak " z Szyjków-Grasków" i uzywal nazwiska Gorski.Owszem byl w uzyciu herb Waga ,ktorego pochodzenie podalem.Istnieli Gorscy noszacy imie (lub przydomek) Waga herbu Prus I ( znani tu są Waga-Górski (1455 -1470) i syn jego Marcin, który w r. 1508 występuje z bratankami swymi, synami Andrzeja i z Górskimi z Sewkowa jeszcze jako h. Prus I)... ".
Sprawa nastepna nazwisko Waga wystepuje dzis w wielkiej obfitosci .Podaje zrodlo : http://www.myheritage.de/research?formI ... i.pl,ktore mowi o prawie 300 000 osob.Skad akurat przypuszczenie,ze mozesz miec cos wspolnego z Gorskimi herbu Prus I i herbu Waga?Samo nazwisko o takim brzmieniu i jakis oparty na przypuszczeniach artykul pana Wisniewskiego niewiele mowia.Zrodla niemieckie mowia o tym,ze nazwisko Waga wystepujace w Wielkopolsce i na Pomorzu jest spolszczona forma nazwiska Wagner.Jesli Twoja rodzina nie prowadzila zadnej genealogii to postaraj sie chociaz poszukac metryk swoich dziadkow,pradziadkow i po miejscowosciach i parafiach (metryki chrztow) szukaj dalej.Nikt Ciebie w tym nie zastapi.To nazwisko jest tak powszechnie spotykane ,ze odnalezc akurat twoich przodkow mozesz tylko sam.
Nazwiska tego uzywanego po XV wieku nie okresla blizej zaden ze znanych herbazy.Niesiecki podaje wsrod herbownych H.Wagi to nazwisko ale nic blizszego o nim nie wie.
Qui tacet, consentire videtur - kto milczy, zdaje się zezwalać
Awatar użytkownika
salaf
 
Posty: 11
Rejestracja: pt paź 25, 2013 6:55 am

Re: Waga

Postautor: Waga » śr sty 15, 2014 6:05 pm

Nie napisałem że twierdze że tak jest tylko że myślę, wywnioskowałem to na podstawie części artykułu:

11. Pochodzenie osadników i uformowanie się miejscowych rodów szlacheckich

Wycięte fragmenty:

"Zwraca uwagę skupisko Prusów pod Łomżą tuż za wsiami książęcymi. Albo to byli potomkowie tych, którzy zaraz się tu schronili, albo raczej jako jedni z pierwszych tu się przenieśli, bowiem dla wielu z nich można wskazać ich poprzednie miejsce zamieszkania na zachodnim Mazowszu. Pochodzą od nich m.in. Chomętowscy, Dłużniewscy, Faszczowie, Górscy, jeden ród Gromadzkich, Jarnutowscy, Karzewscy, Łascy, Rębiszewscy, Wagowie, jeden ród Zaleskich, Żyznowscy, wymarli Zawadzcy."

"Niewiele rodów pozostało przy średniowiecznych prymarnych nazwiskach rodowych: Cwalina, Paszcza, Gałąska, Glinka, Gosk, Grzymała Jawor, Jemielity, Konopka, Lada, Luba, Nagórka, Trzaska, Tyszka, Waga, Walocha, Wiszowaty, Wojsz, Wścieklica, Zagroby, Załuska, Zaręba. Część z nich jest identyczna z wymienionymi nazwami ich herbów, a parę pochodzi od imion założycieli nowej gałęzi rodu. Goskowie mają nazwisko od Gosława z Kijewic, który w 1426 r. dostał 20 włók nad rzeką Mały Brok i dał początek wsiom Goski i temu rodowi, Wojszowie od Wojsława z Węgrzynowa, który osiadł na części Mierzejew (wieś Mierzejewo-Wojsze), Wagowie od Wagi z Drożęcina."


12. Pochodzenie nazw miejscowości i charakterystyczne cechy miejscowego nazewnictwa.

Wycięte fragmenty:

"Czasami wydzielona nowa osada otrzymała drugą nazwę od nazwiska lub gniazda nowego rodu, który osiedlił się w niej na miejscu rodu założycieli. Drugi człon w tej grupie nazw złożonych pochodzi od nazwiska nowego rodu. Tak powstały np. nazwy: Boguszyce-Zagroby (od rodu Zagrobów herbu Zagroba), Boguszyce-Kisiołki (od Kisielnickich), Ćwikły-Krajewo-Dąb (od Krajewskich osiadłych na miejscu Cwikłów), Drożęcin-Nagórki (od Nagórskich), Drożęcin-Komory (od Komorowskich), Drożęcin-Wagi (od Wagów), Drożęcin-Lubiejewo (od imienia Lubiewo, jakie nosił właściciel części Drożęcina), Duchny-Cwaliny (od Cwalinów, którzy osiedlili się na miejscu Duchnów), Wykowo-Bialiki (od rodu Białosukniów), Wykowo-Górskie (od Górskich), Wykowo-Rupin (od Rupińskich), Zakrzewo-Zagroby (od Zagrobów)."

9. Ostatnie większe nadania, dalszy wewnętrzny rozwój osadnictwa i jego przemiany; założenie miasta Zambrowa

Wycięty fragment:

"Dalsze nowe wsie powstawały w XV w. przez odsprzedaż części gruntów już wcześniej założonej wsi, np. na części gruntów Danowa powstały Bagienice-Danowo (1437 r. - Bartłomiej z Wierzch Dobrzycy, tj. z Bagienic-Golanków), na części Drożęcina Drożęcin-Wagi (przed 1446 r. - Wawrzyniec Waga z Jarnut i Dzierzgów)"


Musze się przyznać, zmyliły mnie daty podane w artykule: 6. Początki osadnictwa w zanarwiańskiej części ziemi łomżyńskiej do 1410 r, w twoim poście najstarsza data to 1430 r. Niestety informacje zawarte w nawiasach są podane po 1410 lub bliżej nieokreślone, stąd wywnioskowałem że mogło się to zdarzyć kilka lat po 1410 a nie kilkanaście, to był mój błąd.


Co do pewności tak jak napisałeś muszę prześledzić genealogie swojej rodzinny wtedy się wszystkiego dowiem, niestety w obecnym czasie praca mi na to nie pozwala wiec robię co mogę żeby zgromadzić jak najwięcej informacji, jeśli nawet cześć z nich mi się nie przyda może ktoś inny z nich kiedyś skorzysta i się czegoś dowie, więc dziękuję ci za poświęcony czas nie każdy chce go marnować żeby pomóc komuś innemu.
Waga
 
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 05, 2014 12:34 pm

Re: Waga

Postautor: Prus » czw sty 30, 2014 8:42 pm

Poniższy skan jest z " Polskiej encyklopedii szlacheckiej". Dodatkowa informacja o gałęzi Górskich i Wagów z ziemi Łomżyńskiej,

Skróty; ob.-obacz, Mlw.-Herbarz Milewskiego 1870, Br.-Borkowski Spis nazwisk szlachty polskiej,
Kpt.-Kuropatnicki Wiadomości o herbach domów szlacheckich w Koronie i W. X. Litewskim 1789,
Mał.- Zbiór nazwisk szlachty 1790 Ns.- Niesiecki Korona polska......
H.Kr.Pol.-Akty Heroldji Królestwa Polski

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Prus
Site Admin
 
Posty: 31
Rejestracja: ndz wrz 29, 2013 1:20 pm


Wróć do POSZUKIWANIE SWOICH KORZENI

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron