Kurpie a Prusowie

Kurpie a Prusowie

Postautor: Wieslaw » wt sty 10, 2017 11:57 am

Poszukuję publikacji na temat powiązania tych dwóch krain geograficznych i ludów ich zamieszkujących - przed okresem Krzyżackim .
Wieslaw
 
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 08, 2017 9:11 pm

Re: Kurpie a Prusowie

Postautor: Prus » śr sty 11, 2017 4:47 pm

Publikacji o Prusach jest dużo i w większości fałszywych. Geografia jednych i drugich znana. Dodać tylko należy, że poza Kurpiami Zielonymi
istnieją jeszcze Kurpie Biali i Czerwoni. Wszystkie nazwy pochodzą od leśnego kompleksu który zamieszkiwali. Puszcza Zielona jest ich
pierwszą lokalizacją zamieszkania.

Najstarszy zapis o mieszkańcach Puszczy Zielonej pochodzi od Jezuity który odwiedził ją w 1650 roku.
Tę informację i inne znajdziemy pod tytułem „Myszyniec i Puszcza Zielona” autorstwa Wiesława Majewskiego.
Pierwszy obszerniejszy opis Puszczy Zielonej przynosi sprawozdanie z 5-tygodniowej misji na tym właśnie terenie z r. 1650 łomżyńskiego jezuity księdza Łukasza Kościeszy Załuskiego.
Czytamy tu: "Cała ludność (puszczy) pochodzi z Prus, albo te są to wprost uciekinierzy z Prus".

Uznać tą informację należy za prawdziwą i tak wstecz jak i po tej dacie Kurpiów historię powinno się badać. Stratą czasu będzie skupianie się nad ich pochodzeniem. Z winy historyków nie mamy prawdziwej historii tak o Kurpiach jak i Prusach. Puszcza Zielona w odległych czasach była przedłużeniem Puszczy Galindzkiej dzisiaj Piskiej. Badacz Kurpiów szukający informacji z przed roku 1650 szperać powinien po różnych zachowanych archiwalnych księgach i z wielką starannością studiować. Nie wiele się dochowało. Żródłem póżniejszej wiedzy o Kurpiach jest spuścizna po Adamie Chętniku. Powiązanie Kurpiów z Mazurami jest bez dyskusyjne. Jedyną różnicą pomiędzy nimi było to, że Mazurzy byli pod jarzmem niemieckim a Kurpie byli cały czas wolnym ludem. Część literatury znajduje się na stronie w dziale Prusowie o Kurpiach. O Prusach z okresu przed krzyżackim wiemy od niezbyt przychylnym im kronikarzy i z tego co kościół i krzyżactwo zabraniało im. Dodać należy archeologiczne wykopaliska. Z tak odległych czasów o Kurpiach nie ma informacji, gdyż był to jeden pruski kompleks. Chociaż jeden z pruskich wodzów Linka wraz ze swoim ludem i zbrojnymi uszedł do puszczy Galindzkiej. Czy była to puszcza Zielona ? Imię to podobno znane jest wśród Kurpiów. Po wojnie dzieci kurpiowskie rzucały do celu pałką. Było to uzbrojenie piechoty pruskiej. Badanie przeszłości wymaga wielkiej cierpliwości i własnego światłego umysłu.

Sławomir
Awatar użytkownika
Prus
Site Admin
 
Posty: 31
Rejestracja: ndz wrz 29, 2013 1:20 pm


Wróć do KURPIE A PRUSOWIE

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron